KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6481216
*
nr 648 1216
Brita Horn-Heybroek
(1904-1986), Sverige
Gouache, Brita Horn-Heybroek (1904-1986), 21x34
Brita Horn-Heybroek, svensk målare född 1904 i Bårslöv, Skåne, död 1986.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 juli 2010
kl 17:46:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/7 16:52:40
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Brita Horn-Heybroek
Brita Horn-Heybroek, svensk målare född 1904 i Bårslöv, Skåne, död 1986.
Läs mer om Brita Horn-Heybroek
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller brita horn-heybroek gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Brita Horn-Heybroek
Brita Horn-Heybroek, svensk målare född 1904 i Bårslöv, Skåne, död 1986.
Läs mer om Brita Horn-Heybroek
nr 648 1216
Brita Horn-Heybroek
(1904-1986), Sverige
Gouache, Brita Horn-Heybroek (1904-1986), 21x34
Brita Horn-Heybroek, svensk målare född 1904 i Bårslöv, Skåne, död 1986.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 juli 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/7 16:52:40 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Brita Horn-Heybroek
Brita Horn-Heybroek, svensk mÃ¥lare född 1904 i BÃ¥rslöv, SkÃ¥ne, död 1986.Läs mer om Brita Horn-Heybroek
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller brita horn-heybroek gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14